HOLDTURNERING 2012-2013

                                                                                                                                                            Gamle resultater

I sæsonen 2012 2013 spilles holdturneringen som en handicap turnering.

De enkelte hold har på forhånd fået tildelt et antal IMP som de tager med sig i hver kamp.

 

                                                                                                                         Klik her for Detaljerede resultater          

Holdene er sammensat som følger:

1. Poul Hansen - Jørgen Sonne & Axel Koefoed - Peter Braid
2. Mogens Hansen
- Lasse B. Nielsen & Inge Nielsen - Lone Malling
3. Gorm Christensen
- Michael Espersen & Birger Nielsen - Kenni Holm
4. Steen Thomsen
- Jørn Holm Jensen & Erik Hansen - Torben Munch
5. Bente Lykke Sørensen
- Ingrid Eriksen & Anders Ipsen - Børge Kofoed
6. Merethe Koefoed
- Arne Folkmann & Poul A. Eriksen - Mogens Aggerholm
7. Mariane Ottesen
- Morten Jespersen & Birgit Schow - Jens C Schow
8. Leif Rømer
- Henrik B. Nielsen & Peter Skafte - Claus Pedersen

Handicap:

Hold 1: 0 imp
Hold 2: 30 imp
Hold 3: 40 imp
Hold 4: 50 imp
Hold 5: 100 imp
Hold 6: 40 imp
Hold 7: 50 imp - 40 imp i de sidste 3 runder
Hold 8: 0 imp

Handicappet kan inden kampens start blive justeret i tilfælde af substitutter, som vurderes stærkere end det eller de par, de afløser.
Der kan kun i helt ekstraordinære situationer ske ændringer i handicappet, hvis substitutter vurderes svagere end det eller de par, de afløser.
TU-leder og formand (næstformand ved fravær af TU-leder eller formand) afgør størrelsen af eventuelt ændret handicap.
I tilfælde af mindst tre substitutter på holdet bliver scoren fastsat til 15KP. Modstanderholdet får den score, de opnår mod substitut-holdet.

1. runde 4-8 5-3 6-2 7-1  - 2. runde 8-5 6-4 7-3 1-2  - 3. runde 2-8 3-1 4-7 5-6  - 4. runde 8-6 7-5 1-4 2-3
5. runde 3-8 4-2 5-1 6-7  - 6. runde 8-7 1-6 2-5 3-4  - 7. runde 1-8 2-7 3-6 4-5
 

Kamp points:

Hold

1

2

3

4

5

6

7

8

I alt Placering

1

 Poul Hansen - 11 17 8 14 17 23 19 109 5

2

 Mogens Hansen 19 - 15 13 24 21 15 15 122 1

3

 Gorm Christensen 13 15 - 15 25 16 6 20 110 4

4

 Steen Thomsen 22 17 15 - 20 11 9 23 117 3

5

 Bente Lykke Sørensen 16 6 5 10  - 9 6 2 54 8
6  Merethe Koefoed 13 9 14 19 21 - 14 12 102 7

7

 Mariane Ottesen 7 15 24 21 24 16 - 12 119 2

8

 Leif Rømer 11 15 10 7 25 18 18 - 104 6
       

BRIDGEKALENDER

STILLINGER

HOLDTURNERING

BRONZEPOINT

MAKKERPARPOKAL

GAMLE RESULTATER

DISTRIKTSKALENDER

LINKS

 

BESTYRELSE

VEDTÆGTER

 

 

© Webmaster