Denne
sæson Gamle resultater
Holdturneringen
indledes med to kvalifikations-rækker med 6 hold i hver.
Der
spilles alle mod alle i de to rækker, og placeringen herefter bestemmer
hvordan forårets finale-divisioner inddeles.
De
fire højest placerede hold i 1. Kval-division spiller finale i 1.
Division.
De
to lavest placerede hold i 1. Kval-division og de to højest placerede hold i 2. Kval-division, spiller finale i 2. Division.
De
fire lavest placerede hold i 2. Kval-division spiller finale i 3.
Division.
Der
spilles 16-spils kampe i kvalifikations-rækkerne, og der spilles således
to kampe pr. hold-aften!
Klik
her for at se finale-spillet!
1.
Kval-division
1. Poul Hansen - Henrik Ibsen & Andreas Bille Brahe - Peter Braid
2. Peter Skafte - Jørgen Sonne & Hans Aa. Munch - Henrik B. Nielsen
3. Claus Pedersen - Finn Rasmussen & Axel Koefoed - Poul E. Koefoed
4. Leif Rømer - Jens Schow & Lasse B. Nielsen - Mogens Hansen
5. Merethe Koefoed - Arne Folkmann & Ingelise Cordua - Mogens Cordua
6. Poul A. Eriksen - Mogens Anker & Inge Nielsen - Tove Pihl
2. Kval-division
1. Kenni Holm - Birger Nielsen & Gorm Christensen - Michael Espersen
2. Erik Hansen - Torben Munch & Jørn Holm Jensen - Anders Ipsen
3. Gudrun Edvardsen - Arne Kofoed & Leif Smed - Børge Kofoed
4. Jan Nielsen - Jesper Marker & Bente Knudsen - Kurt Knudsen
5. Bente L. Sørensen - Ingrid Eriksen & Lucie Ipsen - Bente Hermansen
6. Steen Thomsen - Jens Hansen & Helle Andersen - Bente Nielsen
Kvalifikationskampene
afvikles få følgende måde:
Første holdaften: |
Anden holdaften: |
Tredje holdaften: |
1. kamp: 6-1 5-2 4-3 |
3. kamp: 5-6 4-1 3-2 |
5. kamp: 6-3 2-4 1-5 |
2. kamp: 6-2 1-3 5-4 |
4. kamp: 1-1 2-2 3-3 4-4 5-5 6-6
*) |
6. kamp: 4-6 3-5 2-1 |
*)
I den 4. kamp spilles mod holdet med samme nummer i den anden
Kval-division.
Kvalifikation-kampe |
|
|
Imp-score |
Kamppoints |
|
1. Kval-division |
Hold |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
Ialt |
P |
Poul Hansen |
1 |
52/20
|
72/33
|
37/52
|
25/41
|
46/24
|
36/46
|
23
|
24
|
12
|
11
|
20
|
13
|
103
|
2
|
Peter Skafte |
2 |
33/72
|
93/1
|
71/45
|
46/47
|
30/84
|
61/16
|
6
|
25
|
21
|
15
|
3
|
25
|
95
|
4
|
Claus Pedersen |
3 |
52/37
|
45/71
|
63/6
|
20/43
|
58/45
|
15/44
|
18
|
9
|
25
|
10
|
18
|
8
|
88
|
6
|
Leif Rømer |
4 |
41/25
|
47/46
|
43/20
|
57/14
|
55/15
|
24/45
|
19
|
15
|
20
|
25
|
24
|
10
|
113
|
1
|
Merethe Koefoed |
5 |
24/46
|
84/30
|
45/58
|
15/55
|
68/7
|
36/8
|
10
|
25
|
12
|
6
|
25
|
22
|
100
|
3
|
Poul A. Eriksen |
6 |
46/36
|
16/61
|
44/15
|
45/24
|
8/36
|
40/19
|
17
|
5
|
22
|
20
|
8
|
20
|
92
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Kval-division |
Hold |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
Ialt |
P |
Kenni Holm |
1 |
20/52
|
69/25
|
55/23
|
28/35
|
43/32
|
47/24
|
7
|
25
|
23
|
14
|
17
|
20
|
106
|
2
|
Erik Hansen |
2 |
25/69
|
1/93
|
43/22
|
27/67
|
59/22
|
48/3
|
5
|
0
|
20
|
6
|
24
|
25
|
80
|
3
|
Gudrun Edvardsen |
3 |
23/55
|
22/43
|
6/63
|
31/38
|
61/22
|
50/34
|
7
|
10
|
3
|
14
|
24
|
19
|
77
|
4
|
Jan Nielsen |
4 |
35/28
|
67/27
|
38/31
|
14/57
|
61/13
|
60/23
|
16
|
24
|
16
|
5
|
25
|
24
|
110
|
1
|
Bente L. Sørensen |
5 |
32/43
|
22/59
|
22/61
|
13/61
|
7/68
|
29/26
|
13
|
6
|
6
|
4
|
2
|
16
|
47
|
6
|
Steen Thomsen |
6 |
24/47
|
3/48
|
34/50
|
23/60
|
26/29
|
19/40
|
10
|
5
|
11
|
6
|
14
|
10
|
56
|
5
|
|